Parohia Sfantul Visarion Parohia Sfântul Visarion Parohia Sfantul Visarion
Pagina de FacebookPredici Pr. Nicolae CrîngaşuCatalog online - biblioteca parohialăTurul 3D al bisericiiContact
Selectați limba  -  Choose your language  -  Choisissez votre langue  -  Wähle deine Sprache
1. Conținutul site-ului
Viața Parohiei
Program Liturgic
Clerici Slujitori
Centrul Social
Biblioteca
Predici Pr. Nicolae Crîngaşu
Istoricul Parohiei
Biserica nouă
Biserica veche
Capela de lumânări
Galerie Foto
Interior
Exterior
Acatistul Sfântului Visarion
Viața Sfântului Visarion
Formularul 230
2. Flux știri
PS Timotei Prahoveanul: Ne rugăm ca cei care îl cinstesc pe Sf. Pantelimon să primească curaj în mărturisirea lor
Chişinău: La Muzeul Naţional de Istorie va fi vernisată expoziţia „Monumentele Basarabiei Furate”
România aniversează 65 de ani de la aderarea la UNESCO
Galerie foto: Hramul Bisericii Sf. Pantelimon, Foişorul de Foc – 2021
A fost hirotonit noul Mitropolit Grec al Franţei
Viața sfintelor ne arată cât pot realiza femeile creștine: Patriarhul Ecumenic la hramul comunității române din Istanbul
Parohia Mărcuța din Capitală și-a sărbătorit hramul | FOTO
Preotul care duce gratis copii surzi în tabere implementează un schimb de experienţă cu cei auzitori
Serbare Putna – 150: Studenții vor dona o candelă de argint pentru mormântul Sf. Domnitor Ștefan cel Mare
Studenții Universității din București, din nou fruntași în competiția de matematică a universităților sud-est europene
3. Adrese utile
Radio Trinitas
Basilica Travel
Fototeca Ortodoxiei Românești
Ziarul Lumina
Atelierele Patriarhiei
Arhiepiscopia Bucureștilor
TRINITAS TV
Catedrala Mântuirii Neamului
Colportaj magazin online
Patriarhia Română
Biblioteca Sfăntului Sinod
O activitate permanentă desfăşurată la Parohia Sf. Visarion încă din anul 1996 este cea oferită de biblioteca parohială. Aici credincioşii din parohie şi din afara parohiei pot împrumuta pentru lectură acasă Sfânta Scriptură, cărţi de rugăciune, cărţi duhovniceşti, audiobook-uri și CD-uri cu conținut duhovnicesc şi pot citi Ziarul Lumina și Lumina de Duminică.
Cărţile şi audiobook-urile din biblioteca noastră sunt adresate unei sfere largi de cititori: copii și tineri, vârstnici, intelectuali sau simpli credincioși, studenți sau adulți deja cu o fomare profesională superioară, novice sau avansați în domeniul religios - oameni preocupați de a realiza o cât mai mare îmbunătățire spirituală.
În prezent, fondul de carte al bibliotecii parohiale numără 2951 cărţi şi audiobook-uri şi dispune de o bibliografie specializată, alcătuită sub forma unei frumoase Lucrări de Dizertaţie de către doamna preoteasă Elena Crîngaşu. Doamna preoteasă Elena Crîngaşu s-a îngrijit de întreţinerea şi creşterea fondului bibliotecii parohiale încă din anul 1996, de la inaugurarea acesteia, alcătuind şi un catalog digital, pentru a fi consultat mai uşor de către credincioşii doritori chiar şi de acasă, prin intermediul internetului.
Pentru a consulta catalogul online al Bibliotecii Parohiei Sf. Visarion vă invităm să studiați fişierul de mai jos.
Descărcaţi catalogul bibliotecii!