Parohia Sfantul Visarion Parohia Sfântul Visarion Parohia Sfantul Visarion
Pagina de FacebookPredici Pr. Nicolae CrîngaşuCatalog online - biblioteca parohialăTurul 3D al bisericiiContact
Selectați limba  -  Choose your language  -  Choisissez votre langue  -  Wähle deine Sprache
1. Conținutul site-ului
Viața Parohiei
Program Liturgic
Clerici Slujitori
Centrul Social
Biblioteca
Predici Pr. Nicolae Crîngaşu
Istoricul Parohiei
Biserica nouă
Biserica veche
Capela de lumânări
Galerie Foto
Interior
Exterior
Acatistul Sfântului Visarion
Viața Sfântului Visarion
Formularul 230
2. Flux știri
Sf. Ap. și Evanghelist Luca; Sf. Mc. Marin cel Bătrân
Visuri la cheie: O casă pentru un tânăr convins de Parohul din Dăeni să revină în țară, alături de frații lui
Pentru bolnavii de cancer: A fost pusă piatra de temelie a capelei din curtea Institutului Oncologic București
Patriarhul: Ce este inima curată și bună și cum putem împlini rostul vieții noastre
Mesaj de condoleanțe al Patriarhului: Mama Preasfințitului Părinte Emilian Crișanul, model luminos al mamei creștine
Replică: Aliajul din care este făcut acoperișul Catedralei Naționale nu conține aur
Replică: Precizări despre lucrările de piatră realizate la Catedrala Națională
Părintele Episcop Macarie a fost distins cu Crucea Casei Regale a României
Ziua Internațională pentru Eradicarea Sărăciei: O treime din copiii României sunt afectați
Duminica Sfinților Părinți de la Sinodul al Șaptelea Ecumenic; Sf. Proroc Oseea; Sf. Cuv. Mc. Andrei Criteanul
3. Adrese utile
Radio Trinitas
Basilica Travel
Fototeca Ortodoxiei Românești
Ziarul Lumina
Atelierele Patriarhiei
Arhiepiscopia Bucureștilor
TRINITAS TV
Catedrala Mântuirii Neamului
Colportaj magazin online
Patriarhia Română
Biblioteca Sfăntului Sinod
O activitate permanentă desfăşurată la Parohia Sf. Visarion încă din anul 1996 este cea oferită de biblioteca parohială. Aici credincioşii din parohie şi din afara parohiei pot împrumuta pentru lectură acasă Sfânta Scriptură, cărţi de rugăciune, cărţi duhovniceşti, audiobook-uri și CD-uri cu conținut duhovnicesc şi pot citi Ziarul Lumina și Lumina de Duminică.
Cărţile şi audiobook-urile din biblioteca noastră sunt adresate unei sfere largi de cititori: copii și tineri, vârstnici, intelectuali sau simpli credincioși, studenți sau adulți deja cu o fomare profesională superioară, novice sau avansați în domeniul religios - oameni preocupați de a realiza o cât mai mare îmbunătățire spirituală.
În prezent, fondul de carte al bibliotecii parohiale numără 2951 cărţi şi audiobook-uri şi dispune de o bibliografie specializată, alcătuită sub forma unei frumoase Lucrări de Dizertaţie de către doamna preoteasă Elena Crîngaşu. Doamna preoteasă Elena Crîngaşu s-a îngrijit de întreţinerea şi creşterea fondului bibliotecii parohiale încă din anul 1996, de la inaugurarea acesteia, alcătuind şi un catalog digital, pentru a fi consultat mai uşor de către credincioşii doritori chiar şi de acasă, prin intermediul internetului.
Pentru a consulta catalogul online al Bibliotecii Parohiei Sf. Visarion vă invităm să studiați fişierul de mai jos.
Descărcaţi catalogul bibliotecii!